neljapäev, 24. detsember 2015

Itaalia sidrunikook

Selle retsepti puhul soovin eelkõige tänada Karolin Lokki, kelle esituses ma esmakordselt seda imelist magustoitu maitsesin :)

See on kook, mida pakkuda nii pidulikul sünnipäevalaual kui ka õhtustele külalistele kohvi kõrvale. Keeksiline magustoit on pehme ja mahlase konsistentsiga, mis pärast maitseplahvatust keelel sulab suus nagu tükike taevast.

Koogi valmistamine on küll üsna ajakulukas (ettevalmistuste ja küpsetamise peale kulub kokku u 1,5 tundi), kuid asi on kindlasti seda väärt! :)

Kel viitsimist koogi kallal nokitseda, see saab premeeritud tõeliselt hõrgu desserdiga.

Vaja läheb:
320 g mandlijahu
200 g valget šokolaadi
180 g võid
100 g suhkrut
4 muna (munavalged ja -kollased eraldatult)
3 sidruni riivitud koort
2 spl piima või kohvikoort
1 pisema sidruni värskelt pressitud mahla
tuhksuhkrut kaunistamiseks

Valmistamine (175°C juures 40-45 min):
Mõõda täpsed koostisainete kogused ja pane ahi 175°C peale. Sulata valge šokolaad vaiksel tulel või mikrolaineahjus, lisades hulka kohvikoort või piima. Jälgi, et šokolaad ei kõrbeks põhja! Eraldiseisvas kausis vahusta 70 g suhkrut võiga. Lisa või ja suhkru segule riivitud sidrunikoor ja munakollased. Mikserda segu läbi ja lisa seejärel mandlijahu, sulatatud šokolaad ning sidrunimahl. Vahusta puhtas kausis puhaste mikseri otsikutega munavalged allesjäänud 30 g suhkruga seni, kuni segu muutub õhuliseks vahuks. Nüüd mikserda mõlemad segud hoolikalt kokku ja kalla 26 cm läbimõõduga küpsetusvormi. Serveerimise eel puista kook üle tuhksuhkruga.

Mõnusat maiustamist ja jätkuvalt toredaid jõulupühi! :)

Allikas:
Koguseid ja koostist olen oma maitse järgi veidi muutnud.

laupäev, 19. detsember 2015

Teeme ise: jõulukaunistus

Paar viimast nädalavahetust olen veetnud jõulukingitusi, -kaunistusi ja -kaarte valmistades. Olen varasematelgi aastatel ise jõulukingituste kallal nokitsenud, aga kunagi varem pole ma kogu kingikoti sisu ise meisterdanud. Tegu on mõnusa tegevusega, mis annab mõistusele parajalt puhkust. Uut kaunistust või kaarti tehes sukeldud justkui oma loomingulisuse merre, noppides põhjast head ja paremat, mis lõpuks kõiges oma kätega tehtus avaldub.

Iga isetehtud ese on unikaalne ja kannab endas peidetud võlu. Siiralt usun, et sugulase või hea sõbra käsitööna valminud kingitustel on seetõttu oluliselt rohkem väärtust.

Ühe kingitusena valmis näiteks jõulukaunistus lauale/riiulile/kuhu soovid. Selle valmistamiseks kasutasin järgmiseid töövahendeid ja materjale:

väike lillepott
roheline jõulukard
hõbedane pael
liimipüstol
kaneelikoor
dekoratiivõunad ja -marjad
vahtplastist kuulid
hõbedane aerosool
hambatikud kuulide kinnitamiseks

Materjale ja töövahendeid sain Vunderist (Pirni 5), Koduekstrast, toidu- ja lillepoest.

Kuidas teha lipsukesi?
Võta kahvel ja pael pikkuses ca 15-20 cm. Aja pael kahvli terade vahelt läbi viis korda (viie reana) nii, nagu pildil näidatud. Võta teine pael ja lase see kahvli terade keskelt läbi ning seo tihedalt kinni. Eemalda paelad kahvlilt ja lõika nende otsad lühemaks.



pühapäev, 13. detsember 2015

Teeme ise: käsitöökaardid jõuludeks

Iga aasta lõpus tekib selline tunne, et detsembris liiguks aeg justkui kiiremini. Ostukeskused on rahvast paksult täis, kõigil on kiire, inimesed on närvilised ja väsinud. Mina otsustasin sel aastal kassajärjekorras aega mitte kulutada, vaid teha jõulukingid ja -kaardid hoopis ise. Kodus rahulikult jõulumuusika saatel nokitsedes sündis nii mõndagi toredat. See postitus on pühendatud jõulukaartidele, mida tegin kapinurka vedelema jäänud kinkepaberist.

Kinkepaber osutus väga heaks materjaliks, sest mustriga on võimalik luua lugematul hulgal põnevaid lahendusi ja kinkepaberiga on lihtne töötada.

Jõulukaartide meisterdamisel kasutasin järgmiseid materjale:
värviline (valge/punane) aluspaber
kinkepaber
joonlaud
paberiliim
harilik pliiats
kuldne ja hõbedane marker
käärid
paberinuga

Täna ühendasin kasulikku meeldivaga ja paigutasin iga kaardi sisse tükikese südamlikku soojust, mida kavatsen lähedastega jagada :)

Võtke detsembris aeg maha ja kasutage seda nutikamalt, valmistades midagi armsat oma pisikeste kätega.

pühapäev, 6. detsember 2015

Peedi marineerimine + kapsavaba vinegrett

Internet kihab peedi kasulikest omadustest, kuid sellele vaatamata on paljudel raskusi peedi maitse nautimisega. Avastasin hiljuti väikese triki, millega muuta peet söödavaks ka nende jaoks, kellele see muidu nii väga ei maitse.

Peedi marineerimiseks ei ole vaja muud kui 500 g keedetud ja kooritud peeti, ühte suuremat sidrunit, oliivõli, soola ja pipart. Töökäik on lihtsamast lihtsam - haki peet kuubikuteks, pigista peale terve sidruni mahl, lisa niisutamiseks oliivõli ning maitsesta soola ja pipraga. Seejärel kata kinni ja jäta üheks ööpäevaks külmkappi. Sega iga 4-5 tunni tagant. Tulemuseks on mõnusalt hapukas peet, millega saad köögis imesid korda saata.

Siin on ka üks vinegreti retsept, mis sai valmistatud just nimelt marineeritud peediga.

Vaja läheb (4-5 portsjonit):
u 400 g marineeritud peeti
4-5 marineeritud kurki
4 keskmist kartulit
4 päikesekuivatatud tomati viilu
1 keskmine sibul
rafineerimata päevalilleõli (!)
soola, pipart

Valmistamine:
Lisa marineeritud peedikuubikutele sama suurteks kuubikuteks hakitud keedukartulid, õhukesteks viiludeks lõigatud sibul ja päikesekuivatatud tomatid ning rõngasteks lõigatud marineeritud kurgid. Maitsesta rafineerimata päevalilleõli, soola ja pipraga. Sega kõik hoolikalt läbi ja lase pisut seista.

(!) Selle salati jaoks on kindlasti vaja just aromaatset rafineerimata päevalilleõli. See lisab salatile õige lõhna ja töötab pisut ka maitse kallal. Selleks, et rafineerimata päevalilleõli tuletikuga mööda linna mitte otsida soovitan pöörduda otse Prismasse.

Maitseterohket pühapäeva! :)

neljapäev, 3. detsember 2015

Kulud kontrolli alla

Siin on veel üks postitus rakenduste teemal. Ei saa jätta rääkimata sellest, kuidas saab imelihtsalt kõik oma kulud kontrolli alla. Suur tänu siinkohal sõbranna Kadri Hallingule, kes mind selle mõtte ja rakenduseni juhatas.

Sel korral on juttu sellisest äpist nagu TapToTrack (App Store's tasuta) - rahaliste vahendite haldamise tööriist.

Kuidas see töötab?
Kogu mõte seisneb selles, et Sina kannad sisse kõik oma kulud ja tulud ning kogu ülejäänud töö teeb Sinu eest ära äpp (koostab kulude ja tulude pingeread, graafikud, statistikat kuude lõikes jne). Kulude ja tulude kategooriaid saad ise muuta/lisada/kustutada/tähtsuse järjekorras ümber paigutada jne. Ühtlasi saab igale sisestatud reale lisada kuupäevale lisaks ka erinevaid kommentaare.

Miks see hea on?
Esiteks saad suurepärase ülevaate kõikidest oma väljaminekutest (ja sissetulekutest) ning teiseks avastad ehk, et mõni kulutus on kuust kuuse ebavajalik või teisiti lahendatav.

Seni kuni esimesi miljoneid veel teeninud pole, on see hea tööriist oma rahaliste vahendite monitoorimiseks. Soovitan rakendust soojalt kõigile, kes tunneb soovi ja vajadust oma rahadega nutikalt ümber käia.

Nii nagu paljude teistegi rakendustega, on sellelgi arvukalt alternatiive. Leia endale sobivaim ja saa ülevaade oma rahakotist!



teisipäev, 1. detsember 2015

3x3 banaanipannkoogid

Tavaliselt algab meie pere hommik harilike Eestimaa võikudega. Sel nädalal tundsin aga, et pärast kuudepikkust hommikust võikuperioodi tahaks hirmsasti vaheldust.

Lisaks maitsestamata jogurtiga müslile otsustasin sel nädalal teha hommikusöögiks ka banaanipannkooke, mis maitsesid nagu tükike taevast.

Vaja läheb (20-25 väikest pannkooki):
3 banaani
3 muna
3 spl (mandli)jahu
kookosõli (küpsetamiseks)

Valmistamine:
Sega saumikseriga kõik koostisained ühtlaseks massiks ja küpseta kuumal pannil kookosõlis.

Meil juhtus külmkapis olema ka vanaema valmistatud vaarika toormoos, mis sobis banaanipannkoogiga kuidagi eriti hästi.

Ilusat hommikut ja toredat päeva! :)